ZÁKLADNÍ INFORMACE
Název projektu | Adaptace lesů na změnu klimatu v Brdské vrchovině |
Akronym | LIFE Adapt Brdy |
Celkové způsobilé výdaje | 4 977 415 EUR |
Příspěvek EK | 2 986 449 EUR |
Datum realizace projektu | 1. 1. 2023 – 31. 12. 2027 |
Název programu | LIFE |
CÍLE A ZÁMĚR
Hlavním cílem projektu LIFE Adapt Brdy je adaptace lesních porostů na změnu klimatu na území Brdské vrchoviny (území bývalého vojenského prostoru), zvýšení jejich schopnosti odolávat biotickým a abiotickým faktorům. Důležitá je také replikace dobré praxe přírodě blízkého managementu v jiných lokalitách ve střední Evropě. Projekt úzce souvisí se Strategií EU pro přizpůsobení se změně klimatu a Lesní strategií EU do roku 2030.
S ohledem na měnící se klima je nutná reforma převládajícího ekonomického modelu hospodaření v lesích a úprava druhové, prostorové a věkové skladby lesních porostů tak, aby byla zajištěna jejich stabilita, podpora udržitelného lesního hospodářství a vytvoření podmínek umožňujících lesním porostům poskytovat nepostradatelné ekosystémové služby. Předpokládá se, že změny teplot a srážek v Evropě změní vlhkost v půdě a následně i růst a zdraví lesních porostů. Pro hospodaření v lesích je největší hrozbou dlouhotrvající intenzivní sucho, jakožto primární poškození, a následně přichází sekundární škody, zejména díky podkornímu hmyzu. Extrémně suché roky 2003 a 2015 měly za následek výrazné oslabení smrkových lesních porostů, doprovázené výrazným nárůstem populací kůrovce, zejména v oblastech s monokulturami stejnověkých smrkových porostů. Vzhledem k tomu, že na ploše o rozloze cca 22 600 ha v CHKO Brdy ve středních Čechách, na kterou je projekt zaměřen, se vyskytuje smrk ztepilý na 74,3 % území, je celé toto území ohroženo nárůstem populací lýkožrouta smrkového. Klimatické změny v kombinaci s dalšími škodlivými abiotickými a biotickými faktory proto způsobují a budou způsobovat atrofii a odumírání lesních porostů. Nejvhodnějším identifikovaným řešením je přechod k přírodě blízkému hospodaření s využitím principů kotlíkové seče, okrajové clonné seče a výběrného způsobu hospodaření. Cílem je vytvořit vyrovnanou porostní strukturu prostřednictvím míšení stromů různých stromových tříd, věků a tlouštěk v jednotlivé až skupinkovité formě. V celé Evropě se nachází atrofující stejnověké monokultury a přizpůsobení lesů klimatickým změnám nepředstavuje jednorázový zásah; půjde o dlouhodobý transformační proces. Z tohoto důvodu bude projekt věnovat velkou pozornost transferu výsledků.
OČEKÁVANÉ VÝSLEDKY
- Zavedení přírodě blízkého hospodaření v celé Brdské vrchovině na 22 600 ha vedoucí ke snížení zranitelnosti lesních porostů klimatickými změnami se zavedením principů výběrného hospodaření na 10 demonstračních plochách na celkem 500 ha.
- Zvýšená plocha přirozené obnovy lesa nejméně čtyřnásobně, z 50 ha/rok na nejméně 200 ha přirozené obnovy za rok. Minimálně tři dřeviny budou mít na ukázkových plochách podíl vyšší než 20 % a škody na stromech způsobené zvěří se intenzivním lovem sníží ze současných 36 % na 20 %.
- Sdílení dobré praxe a replikace výstupů ve středoevropském regionu, dalším lesnickým institucím v ČR nebo jiných zemích s podobnými klimatickými podmínkami. Cílem je replikovat dobrou praxi na dalších plochách na 20 000 ha pozemků VLS. Minimálně 500 lesníků ze střední Evropy (Česka, Slovenska a Polska) bude proškoleno v principech přírodě blízkého hospodaření.
- Zvýšené povědomí veřejnosti o dopadu změny klimatu na lesy a o dostupných řešeních.