Exkurze v Sasku podnítila bohatou odbornou diskuzi

Padesát zaměstnanců Vojenských lesů a statků z divize Mimoň (severní Čechy) a divize Plumlov (střední Morava) ve dnech 15. a 16. 10. 2024 navštívilo lesní revíry Neudorf a Taura Saských státních lesů. Ve FoB Neudorf Dr. Clemens Weiser (FoBL) a Bastian Giggel (Rev L Elterlein) prezentovali přeměnu čistých stejnověkých smrkových monokultur na stanovištně vhodné smíšené lesní porosty. V ukázkách byl průřez porostů od probírkového stáří po mýtné porosty s využitím přirozené obnovy. 

Exkurze byla didakticky výborně připravena a podnítila bohatou odbornou diskusi nad danou problematikou. Dotazy českých lesníků byly na intenzitu a strukturu zásahů v mateřském porostu, na způsoby podsadeb, na práci s přirozenou obnovou a volbu cílových tlouštěk. V diskusi také dominovala otázka nákladů a standardů v zadávacích řízeních a jejich dodržování a také aspekty ochrany půdy. 

Druhý den exkurze ukázal Jan Glock na FoB Taura v okrese Gräfendorf že tyto principy hospodaření v modifikované verzi lze uplatňovat i v borovém hospodářství. Ukázka byla v borovém porostu s podsadbou buku. Lesníci z FoB Taura názorně prezentovali obnovu kalamitních holin i přeměnu čistých borových porostů na smíšené porosty v Severosaských nížinách, s využitím přirozené obnovy. 

V porostech v oblasti Belgern bylo přirozené obnovy dosaženo vhodnou přípravou půdy. O problematiku zastoupení borovice ve smíšených porostech prostřednictvím přirozené obnovy byl velký zájem. Zde se ukázal rozdílný lesnický přístup, přičemž práci s přirozenou obnovou borovice lze vnímat podobně. Na Plumlově se borové porosty těží holosečně pouze s ponecháním výstavků pro přirozenou obnovu s naoráním vytěžené plochy. K obohacení porostu dalšími dřevinami dochází výhradně jejich spontánním šířením. Působivé bylo srovnání dvou oblastí s vysokou konkurencí buřeně, na kterých byl prokázán vývoj přirozené obnovy v závislosti na různých způsobech zpracování půdy.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.