Školení lesníků divize Hořovice na Brdech

Ve dnech 5.–6. 10. 2023 proběhlo terénní školení lesníků divize Hořovice na Brdech. Školení opět odborně zaštiťoval Dr. Dirk-Roger Eisenhauer ze Saských státních lesů.

 

Toto školení navázalo na terénní školení uskutečněné v červnu tohoto roku v Sasku. Principy přestavby smrkových monokultur na druhově pestré a stabilní porosty byly tak tímto školením usazeny do konkrétních podmínek Brdské oblasti. Pro školení byly vybrány konkrétně čtyři demonstrační plochy: Štítov, Horní muničák, Vosecká a Brdce.

 

Na demonstrační ploše Štítov bylo hlavní téma nastavení správného rozčlenění porostů sekundární dopravní sítí (harvestorovými linkami) jako základ pro obhospodařování druhově pestrých a stabilních porostů.

 

Na demonstrační ploše Horní muničák bylo hlavní téma podsadby porostů a příprava stávajících porostů pro podsadby.

 

Na demonstrační ploše Vosecká byla řešena otázka obnovy kalamitních holin a otázka zkusných ploch pro podchycení vlivu zvěře.

 

Mimo demonstrační objekty byla udělána zastávka ve dvou mladých lesních porostech, kde je výchovou podporována jejich bohatá struktura. První porost bukojedlových výsadeb a nad nimi vychovávanou druhou etáží břízy. Druhý porost byl smrkový z přirozené obnovy s bohatou výškovou strukturou, která je dále rozvíjena citlivými prořezávkami.

 

Na demonstrační ploše Brdce byla řešena otázka v minulosti provedených podsadeb a zajištěných smrkových zmlazení.

Další články v rubrice

English ☰ Menu

Na webových prezentacích České zemědělské univerzity v Praze (pod doménou czu.cz) používáme soubory cookies. Tyto soubory nám poskytují možnosti, jak lépe poskytovat služby a dále nám pomáhají analyzovat výkon webu. Informace o tom, jak naše weby používáte, můžeme sdílet se svými partnery působícími v oblasti sociálních médií, inzerce a analýz. V nastavení si můžete následně vybrat, které cookies můžeme používat. Svůj udělený souhlas, můžete kdykoliv změnit či odvolat.